Valsts profilaktiskās programmas (vēža skrīnings)

Valsts profilaktiskās programmas

Lai laikus atklātu pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās VCA medicīnas centros ir iespējams  veikt valsts apmaksātās veselības pārbaudes:

  • dzemdes kakla vēža skrīningu (ginekologiskā apskate, citoloģiskās uztriepes paņemšana un citoloģiskais izmeklējums)
  • zarnu vēža skrīnings (slēpto asiņu izmeklējums fēcēs)
  • krūts vēža skrīnings ar mamogrāfijas metodi
Valsts organizētais vēža skrīnings – uz iedzīvotāju reģistra datiem balstīta veselības aprūpes programma ar centralizētu uzaicinājumu nosūtīšanu, indikatīvo rādītāju datu un klīnisko datu bāzes veidošanu un rezultātu pastāvīgu monitorēšanu, lai laikus atklātu pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās. 

Dzemdes kakla vēža skrinings 

Dzemdes kala vēža savlaicīgai atklāšanai uzaicinājuma vēstules saņem sievietes no 25 līdz 70 gadu vecumam ik pēc trīs gadiem. Ar šo uzaicinājumu paciente ierodas pie ginekologa, speciālists sievieti izmeklē, paņem citoloģisko uztriepi un nosūta to citoloģiskajam izmeklējumam. Diemžēl dzemdes kakla vēzis ir otrā izplatītākā vēža saslimšana sievietēm vecumā no 15 līdz 44 gadiem visā pasaulē. 

N.B.! Uzaicinājuma vēstules netiek sūtītas sievietēm, kurām ir jau diagnosticēts dzemdes kakla un krūts ļaundabīgs audzējs. Uzaicinājumu uz profilaktisko apskati dzemdes kakla vēža agrīnajai diagnostikai nesaņem arī sievietes, kurām pēc dienesta vadības informācijas sistēmā esošajiem datiem ir veikta dzemdes kakla amputācija un citas plašas ginekoloģiskas operācijas ar dzemdes un piedēkļu amputāciju, respektīvi, nav orgānu, kam veicama profilaktiskā apskate, lai savlaicīgi diagnosticētu vēža saslimšanu, kā arī sievietes, kurām gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam ir veikts dzemdes kakla citoloģisks izmeklējums. 

Zarnu vēža skrinings 

Lai nodrošinātu zarnu audzēju agrīno diagnostiku veic slēpto asiņu izmeklējums fēcēs (no trīs sekojošām vēdera izejām), ko veic pacientiem vecumā no 50 gadiem reizi gadā kā skrīningtestu zarnu vēzim.  Zarnu vēzis jeb kolorektākais vēzis ir viens no visbiežāk sastopamajiem vēžu veidiem (apmēram 10%  no vēža saslimšanas  gadījumiem). Pacienti  var nemanīt slimības sākumu, līdz ar to tā bieži tiek diagnosticēta pēdējās slimības stadijās, proti, tā tiek diagnosticēta novēloti. Lai veiktu slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs, ģimenes ārsts vai ārsta palīgs (feldšeris) vai medicīnas māsa mērķa grupas pacientam sniedz informāciju par zarnu audzēju skrīningtestu un nodrošina testa veikšanu . Testu var veikt mājas apstākļos. Pacientiem ir nepieciešams informēt ģimenes ārstu par testa rezultāteim.  Gadījumā, ja tests ir pozitīvs, pacients tiek nosūtīts uz valsts apmaksātu steidzamu tālāku izmeklējumu - kolonoskopiju. 
N.B.!  Valsts nodrošina iedzīvotājiem šos izmeklējumus veikt ārpuskārtas. Lai ņemtu dalību Zarnu vēža skrininga programmā pacientiem pēc 50 gadu vecuma ir nepieciešams apmeklēt savu ģimenes ārstu.  

Krūts vēža skrinings

Lai nodrošinātu krūts vēža organizēto skrīningu, uzaicinājuma vēstuli mērķa grupas sievietēm (vecumā no 50 līdz 69 gadiem) sūta reizi divos gados.Izmeklēšanai tiek pielietota mamogrāfijas metode. Krūts vēzis ir biežākā vēža forma sievietēm. Taču tas ir arī viens no labāk izpētītajiem vēža veidiem un to savlaicīgi  diagnosticējot ir  iespējama sekmīga šis slimības ārstēšana. 
N.B.!  Uz mamogrāfijas izmeklējumu netiek uzaicinātas sievietes, kurām gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam ir veikts mamogrāfijas izmeklējums.